Zpracujeme Vaše mzdové účetnitví a personalistiku

NOVINKY v zákoníku práce ...

10.09.2011 12:14

 

Poslanci v sobotu schválili také změny v zákoníku práce.

Většina z nich jde více na ruku zaměstnavatelům a zpřísňuje pravidla pro zaměstnance. Má za úkol nastartovat zaměstnanost, ovšem jestli se to povede se ukáže až časem.

Hlavní novinky:

  • Výpověď za podvody s neschopenkou: Zaměstnavatel bude moci propustit člověka, u kterého zjistí, že porušuje léčebný režim v prvních 21 dnech nemoci .

  • Odstupné podle odpracovaných let: Pokud bude pracovní poměr kratší než rok, bude odstupné nejméně jeden plat. Při pracovním poměru alespoň jeden rok a méně než dva roky by mělo být odstupné alespoň dvojnásobek a u delšího zaměstnání trojnásobek platu.

  • Delší smlouvy na dobu určitou: Práci na dobu určitou bude možné sjednat až na tři roky (teď dva roky). U jednoho zaměstnavatele to bude možné celkem třikrát.

  • Delší zkušební doba pro vedoucí: U vedoucích zaměstnanců bude možné prodloužit zkušební dobu ze současných tří až na šest měsíců.

  • Končí proplácení přesčasů: Nově bude moci být sjednána mzda s přihlédnutím k práci přesčas. U vedoucích tak půjde ocenit veškeré přesčasy, u ostatních maximálně 150 hodin za rok.

  • Více práce na dohodu: Na dohodu o provedení práce půjde odpracovat u jednoho zaměstnavatele až 300 hodin za rok (teď je to polovina). Pokud bude příjem z práce na dohodu vyšší než 10 tisíc, bude se nově platit sociální a zdravotní pojištění.

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.